Dentálna hygiena

Dentálna hygiena

 

 

Pečatenie zubov

Pečatenie zubov je účinná a bezbolestná metóda prevencie vzniku zubného kazu. Robí sa na zuboch s  ryhami a jamkami. Odporúčame ho hlavne u detí s čerstvo prerezanými trvalými zubami. Pečatidlá sú ochranné materiály podobné bielej výplni, ktoré sa aplikujú na žuvacie plôšky zubov. Vytvoria pevný ochranný štít, ktorý zabraňuje prieniku povlaku a baktérií do rýh a následnému vzniku zubného kazu.

Niektoré zuby majú prirodzene na svojom povrchu zárezy hlboké, a preto je pečatenie nevyhnutné. Iné zase plytké, ktoré pečatenie potrebovať nebudú. Naša dentálna hygienička vyšetrí, či ryhy na zuboch Vášho dieťaťa sú dostatočne hlboké, aby pečatenie malo svoj efekt. Nápomocným vyšetrením môže byť RTG snímka.

Dentálna hygiena

Dentálna hygiena má v zubnej ambulancii azda jednu z najdoležitejších úloh. Predchádza vzniku ochorení zubov, ďasien a závesného aparátu v ich okolí. Opierame sa o ňu pri akejkoľvek práci vo Vašich ústach. Veľké množstvo povlakov a bakterií zvyšuje riziko zápalu po chirurgických zákrokoch, zápalu v okolí zubných implantátov, či znižuje trvácnosť Vašich zubných náhrad.  Pravidelným odstraňovaním zubného povlaku a zubného kameňa sa vyhnete ďalšiemu poškodzovaniu tvrdých tkanív zuba a tkanív v jeho okolí.

V našej ambulancii Vás vyšetríme, naučíme, ako si správne čistiť zuby a aké pomôcky používať. Ponúkame Vám odstránenie zubného kameňa ultrazvukom a odstránenie povlaku a pigmentov technikou air-flow (pieskovanie). Dentálnu hygienu odporúčame absolvovať aspoň 2x ročne.

Prvým krokom je dôkladné vyšetrenie a zhodnotenie stavu orálneho zdravia a hygieny kvalifikovaným odborníkom – dentálnou hygieničkou. Nasleduje odstránenie zubného kameňa, zubného povlaku a pigmentov. Najdôležitejším krokom je inštruktáž a nácvik techniky čistenia zubov. Dentálna hygienička Vám vyberie najvhodnejšie pomôcky k pravidelnej domácej starostlivosti o Vaše zuby, medzizubné priestory a ústnu dutinu. Ukážeme Vám, čoho sa pri čistení zubov vyvarovať a čo vylepšiť. Nedostatočné čistenie vedie k hore uvedeným stavom. Na druhej strane nesprávna technika čistenia zubov (napr. prílišný tlak na zubnú kefku, alebo použitie príliš tvrdej zubnej kefky) často vedie k odhaleným a citlivým zubným krčkom, alebo k defektom tvrdých tkanív zuba.

 

Domáce bielenie zubov je

technika používaná u nás, v Dental harmony. Považujeme ju za najúčinnejšiu a najšetrnejšiu zároveň. Od nás dostanete na mieru vyhotovené nosiče a presnú dávku bieliaceho gélu. Počas 14 dní si budete bieliť zuby Vy. Bielenie zubov je kozmetická procedúra, ktorej cieľom je zosvetliť farbu Vašich zubov o jeden a viac odtieňov. Farbu zubov určuje dentín – jadro zuba/zubovina. Na bielenie zubov sa používa gél s obsahom peroxidu vodíka. Prípravky bez peroxidu vodíka neovplyvnia dentín, len farbu skloviny (povrch zuba), preto je efekt dočasný a krátkodobý.
Samotnému bieleniu predchádza ústna hygiena. Pacienti, ktorí majú predné zuby ošetrené kompozitnými výplňami, musia počítať s ich prerobením po bielení za 2-3 týždne od posledného bielenia. Podľa potreby sa môže bielenie zopakovať pre zvýšenie efektu alebo obnovenie belostnej farby Vašich zubov. Po bielení sa neodporúča konzumovať prechodnú dobu farebné potraviny a nápoje (cvikla, drobné červené ovocie, červené víno, káva, čaje…).
Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek bieliacu metódu, myslite na to, že nevhodným postupom pri bielení zubov alebo príliš silnými bieliacimi prostriedkami si môžete zuby poškodiť! Aj pri estetickom zákroku akým je bielenie, by malo byť zdravie vždy na prvom mieste.