Rady a odpovede
Najčastejšie otázky
Vytrhnete mi zub aj keď nie som Váš pacient?
Vyhovieme každému pacientovi, ktorý potrebuje chirurgický zákrok.
Trháte aj zuby vrastené do kosti?
Robíme všetky druhy zubných chirurgických zákrokov. Pacientov s bolesťami sa snažíme odoperovať v deň návštevy.
Moje dieťa nespolupracuje a zubári ho odmietajú ošetriť. Viete nám pomôcť?
Pokiaľ Vaše dieťa potrebuje akútny alebo chirurgický zákrok, pokúsime sa Vám vyhovieť.
Ak ma bolí zub, kedy mi ho vytrhnete?
Pacientom s bolesťami vytrhneme zub v daný deň. Poprosíme ale prísť v skorých doobedných hodinách.
Čo mám robiť po vytrhnutí zuba? Môže mi rana krvácať aj viac ako hodinu?
- zahryznutý tampón ponechajte v ústach 15 minút . Ak rana stále krváca, opäť zahryznite do tampónu. Niekedy rana krváca ešte podstatne dlhšie, ako býva zvykom, hlavne pri zložiteších extrakciách. Zachovajte kľud, nič nie je také zlé ako sa zdá na prvý pohľad. Krv sa mieša so slinami a tak pôsobí ako väčšia masa. Ak ale máte obavy, navštívte nás na ambulancii skôr ako sme doporučili. Telefonát má len malú výpovednú hodnotu vzhľadom na to, že daný stav nevieme dobre posúdiť.
- prvé 3 hodiny nejesť (neplatí ak trpíte niektorými typmi metabolických porúch a chorôb ako napr. diabetes), piť v malých množstvách – chladnejšie nápoje, snažiť sa jesť na druhej strane. Strava by mala byť mäkšia, nemala by obsahovať kúsky jedla ako rasca a pod. (možu sa stať súčasťou krvnej zrazeniny a spôsobiť jej rozpad a zápalové komplikácie), nejesť prvé 3 dni jogurty a kyslú smotanu, nefajčiť!!! (zhoršuje hojenie rany a može spôsobiť zápalové komplikácie)
- Ranu nevycuciavať , nevyplachovať v deň extrakcie (môže odstrániť alebo zkomplikovať vznik krvnej zrazeniny). Výplachy pasívne (zľahka prevaľujeme roztok v ústach približne 3 minúty) na druhý deň repíkom, šalviou, Curaseptom 0,12 %, alebo iným výplachovým roztokom, ktorý neobsahuje alkohol. (Dávať si pozor na alergické reakcie, preto pozorne prečítajte zloženie a príbalový leták výplachového roztoku)
- v deň extrakcie si vyčsitiť zuby kefkou bez pasty, očistiť aj zuby v susedstve rany okrem rany samotnej
- pri dlhšie trvajúcich extrakciách alebo opuchu podávať studené obklady (približne 5 °C) po dobu približne 15 minút s 15-30 minutovými prestávkami
- lieky proti bolesti možno užiť väčšinou hneď po extrakcii . (Acylpirín, Anopirín neužívať!, zvyšujú riziko krvácania z rany. Pozorne si prečítajte príbalovú informáciu pred tým ako užijete lieky proti bolesti!!!)
- pri stuhnutí žuvacích svalov druhý deň po chirurgickej extrakcii zuba rozcvičovať otváranie úst, ak nepovedal lekár inak
- prvé 3 dni obmedziť fyzickú aktivitu
- neľakať sa mierne zvýšenej teploty prvé dva dni po výkone
- v prípade intenzívnej bolesti, krvácania alebo iných komplikáciách navštívte lekára skôr ako Vám odporučil
Robíte implantáty a zubné náhrady aj pacientom, ktorý k Vám nepatria?
Všetkým pacientom , ktorý prejavia záujem, sa snažíme v krátkej dobe vyhovieť.
Ako dlho mi vydrží implantát v ústach?
Živostnosť implantátu je po jeho kostnej integrácii otázkou hlavne prístupu pacienta. V praxi to znamená, či sa o náhradu a jej okolie pravidelne a dostatočne stará, aby predchádzal zápalu ďasna a kosti v okolí implantátu. Takýto zápal znižuje živostnosť náhrady. Pravidelné kontroly, zaškolenie ohľadne starostlivosti o náhradu a jej okolie, ako aj pravidelná odborná dentálna hygiena sú u nás samozrejmosťou. Každý pacient by mal v období prvých troch rokov po implantácii chodiť v pravideľných polročných intervaloch na dentálnu hygienu a kontroly. Sme tak schopní včas diagnostikovať určitý problém, pomôcť ho pacientovi odstrániť, prípadne daný stav stabilizovať, aby mu náhrada vydržala čo najdlhšie. V ideálnom prípade tak môže náhrada nesená implantátmi poslúžiť pacientovi po celý život.
Môžem po zavedení implantátov absolvovať vyšetrenie magnetickú rezonanciu?
Používame implantačný systém najvyššej kvality, s ktorým možno bez problémov absolvovať daný druh vyšetrenia. Aj tak ale daného lekára vždy oboznámte o tejto skutočnosti.
Ako dlho trvá zavedenie implantátu. Bolí to?
Zavedenie implantátu je v prípade vhodných anatomických pomerov otázkou približne 30-tich minút. Pri potrebe doplniť objem kosti sa doba zákroku predlžuje od niekoľko minút až k dvom hodinám. Vzhľadom na to že Vám pred zákrokom podáme lokálne anestetikum, bolesti sa nemusíte báť. Počas zákroku Vám samozrejme v prípade potreby lokálne anestetikum pridáme.
Ako prebieha implantácia a výroba náhrady na implantát?
Celková liečba od zavedenia implantátu k osadeniu náhrady prebieha v niekoľkých sedeniach. Podľa toho, aké sú anatomické pomery v ústach a aké sú preferencie pacienta, vieme určiť množstvo sedení, čas strávený v ambulancii a výrobu náhrady regulovať.
Prvú fázu predstavuje konzultácia vrátane CT vyšetrenia, pri ktorom zistíme kvalitu a množstvo kosti potrebnej pre zavedenie implantátov. Dozviete sa akým spôsobom sa bude presnejšie uberať chirurgický zákrok a aký typ náhrady Vám doporučíme osadiť na implantáty. Obdržíte od nás cenovú ponuku.
V druhej fáze odklopíme malú časť ďasna a pomocou špeciálneho vrtáku vypreparujeme v kosti lôžko, do ktorého zavedieme implantát. Podľa anatómie kosti v tejto fáze dopĺňame objem kosti a objem mäkkých tkanív pomocou augmentačných materiálov. Ak je dobrá stabilita implantátu po zavedení, je možno pristúpiť k osadeniu vhojovacieho valčeka, ktorý zabezpečí vyformovanie ďasna okolo implantátu a budúcej náhrady. Ranu Vám nakoniec zašijeme.
Tretia fáza sa zaoberá osadením vhojovacieho valčeka. Ak ten už bol osadený, pristúpime k odtlačkom Vašej situácie v ústach a zadaniu výroby náhrady zubnému technikovi.
V ďalšej fáze prebiehajú skúšky náhrady, alebo jej odovzdanie pacientovi.
Je možné po implantácii dostať dočasnú náhradu?
Vo veľa prípadoch je možné vyrobiť pacientovi provizórnu náhradu, ktorú môže nosiť počas doby hojenia implantátov. Môže byť fixná alebo snímateľná, podľa situácie. O potrebe provizornej náhrady treba informovať lekára pri konzultácii. Vie ju tak zavziať do cenovej ponuky a pripraviť zubného technika na jej výrobu.
Zubný lekár mi povedal, že mám obnažené zubné krčky a mohol by mi pomôcť väzivový štep, ktorý sa prihojí a krčky prekryje. Robíte aj štepy?
Áno robíme.
Čeľustný ortopéd tvrdí, že naše dieťa potrebuje fenestráciu vrasteného zuba, aby naň mohol prilepiť zubný zámok a ťahať ho do zubného oblúka. Viete nám pomôcť?
Áno a radi Vám pomôžeme. Doporučujeme priniesť si od lekára výmenný lístok s požiadavkou o zákrok.
Robíte aj RTG vyšetrenie?
Robíme Štandardné zubné RTG vyšetrenie (OPG) a trojrozmerné zobrazenie zubov a čeľustí (CT vyšetrenie).
Môžem k Vám prísť na zubnú hygienu?
Môžete. Naša dentálna hygienička Vám zuby dôkladne očistí. V prípade potreby konzultuje stav chrupu s lekárom.
Viete sa dohovoriť s pacientom v Angličtine, alebo je nutný doprovod?
S anglicky hovoriacim pacientom sa vieme dohovoriť.
Môžem sa pred chirurgickým zákrokom v ústach najesť?
Áno, môžete. Následne Vám doporučujeme očistiť si dôkladne zuby a pokiaľ možno použiť ústny výplachový roztok.